AK-ES-DER’DEN HAKKÂRİ VALİLİĞİNE PROJE

AK-ES-DER tarafından hazırlanan kamu kurumlarında Engelli Vatandaşları yönlendirme levhaları Hakkâri Valiliğinde gerçekleşti. Valilik binasındaki yönlendirme levhaları Vali İdris Akbıyık tarafından asıldı.

     Özel İnsanlara Özel projesi Hakkâri Valiliğinde uygulanmaya başlandı. Hakkâri Valisi ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık proje kapsamında hazırlanan yönlendirme levhalarını kendisi astı.

    Hakkâri Valisi İdris Akbıyık ’Bu çalışmada engelli insanımızın düşünülmesi güzel bir işlem. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Kimseye muhtaç olmadan Valiliğimize gelen vatandaş ekrandan görerek gideceği yere rahatlıkla ulaşabilecek. işitme engellilerin yönlendirme levhalar sayesinde artık hiçbir sıkıntı yaşamadan kurumlara girerek sorun ve dile getirebilecekler’ dedi. 

  Anadolu Kültür Eğitim Spor Yardımlaşma Derneği (AKES) Genel Başkanı Hasan Kansızoğlu ” İşitme engellilerin iletişimi işaret dili ile rahatça sağladıklarını dilin eğitmenleri ile detaylar görüşüldü. Anadolu Kültür Eğitim Spor Yardımlaşma Derneği Projesinin asıl hedefi işitme engelli vatandaşlarımızın Valilik binasına geldiklerinde yanlarında tercüman veya bağımlı kaldıkları bir kişi olmadan, gidecekleri birime ulaşabilmeleri sağlamaktır.  Bu program ile ekrandan işaret dili ile yön göstergesinin çevirisi, alt yazı ve görsel valilik binası yön videosunu takip ederek valilik binası içerisindeki işlerini kolayca sıkıntı yaşamadan yapabilmeleridir. Uygulamaya başladıklarında verilen hizmetin ne kadar anlamlı olduğunu ve kalaylık sağladığını mutlulukla takip etmekteyiz. Projenin uygulanmasında öncelikle işaret dili uzmanlarıyla ve işitme engelli vatandaşlarla görüşüldü. Kamu kurumlarında, Valilik binasına ilk girdikleri andan itibaren hangi konuların sıkıntı olduğu, bu sıkıntıların neden kaynaklandığı belirlendi. Bu doğrultuda öncelik hedefleri saptandı. İlk olarak Valilik binası ilk girişinden başlanarak kurumda danışmanın ne tarafta olduğu, bilgi işlem müdürü odasının hangi bölümde olduğu, millî Eğitim Müdürü’nün odasının sağ-sol -orta kısımlarda yer aldığı yönler, Tapu işlemlerinin bulunduğu alan ve katlar, hangi blokta hangi bölümlerin olduğu belirlendi. Valilik binası girişinden başlayarak bütün kapı, oda koridor, katlar ve bloklar metin halinde yazıldı. Sonrasında işaret dili uzmanı ile birlikte Valilik binası metni işaret dili ile anlatıldı. İşaret dili ile anlatılan bölümler görsel bir şekilde ekrandan yansıtılarak kelebek sistemi denilen alt kare ekrandan aynı anda işaret dili ile çevirisi, ses yanıt sistemi ve ekran alt yazı sistemi ile birleştirildi.

      Yapılan bu görsel videolar valilik binasındaki her giriş kapısının karşısında olacak şekilde monitörden yansıtılacaktır. Aynı zamanda her kat için yönlendirme levhaları görsel olarak hazırlanıp katlara asılacaktır. Yönlendirme levhaları ve tabelalar katlara, merdiven başlarına, asansörlere ve odaların girişlerine asılacaktır”

dedi.Haber-Foto: İsmet KÖSOĞLU