Sayın Başkan, Değerli Milletvekilleri,

Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.

Önergenin konusu kadın yoksulluğu. Özellikle son 5-6 yıldır ülkece ciddi şekilde yoksullaşıyoruz, kişi başı milli gelirimiz 2007 seviyelerine geriledi ve pek çok kazanımlarımızı kaybettik. En çok kadınlarımız yoksullaşıyor ve kadın yoksulluğunu bu küsüde 3 senedir konuşuyorum ama bugün altı çizilecek olan şudur; bu sorun artık kronikleşti. Güçlü kadın istiyoruz ve kadının gücü de ekonomik özgürlüğüne bağlı. Aile içi şiddet ve kadına karşı şiddetteki artan rakamlar, kadın yoksulluğu ile paralel. Kadın yoksullaştıkça çaresiz ve çaresiz kaldıkça da şiddetin daha çok kurbanı yani..

“Kız çocuğu okuyacak da ne olacak, otursun evinde” yaklaşımını Türkiye Cumhuriyeti 79 yılda gidermişti neredeyse ve bugün geçen son 19 sene içindeki geriye taktığınız vitesle, kronikleşti hastalık ve acil müdahale gerektiriyor artık!  Neden mi?

-1.872.537 okuma yazma bilmeyen kadınımız var, erkeklerden 6 kat daha fazla.

-Yüksek öğretim ve ileri derecelerden mezun kadınlar erkeklerden %15 daha az. Lisede %24 bu azlık. (Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü).

-Eğitim çağında olup, okula hiç gitmemiş ya da eğitimini yarıda bırakmış yaklaşık 516 bin kız çocuğumuz var (TÜİK). 

-15-19 yaş arası kız çocuklarımızın %25’i ne eğitimde, ne de istihdamda. (UNICEF 2019 Türkiye Raporu)

-Kadınlarımızın ortalama eğitimde geçirdiği zaman, erkeklerin 2 yıl gerisinde. (OECD).

-Aynı yaklaşım kadının çalışma hayatına katılımında da sürüyor.

-Ülkemizde koronavirüsü salgını başlamadan önce 20-65 yaş arası kadın istihdam oranı %34,4; erkek istihdamı oranı %73,2 idi. AB’de ortalaması kadında %67,3. (EUROSTAT)

-Çalışma hayatında ortalama kalış süresi kadınlarda 19 yıl, erkekler içinse 39 yıl.

-Türkiye’de yönetici pozisyonundaki kadınlar %14,8. Avrupa’da % 40’lara varıyor.

-Ülkemizde aynı iş için kadınların maaşı, erkeklerin %58’i.

-Erkeklerin kazandığı her 100 TL’ye karşılık kadınlarımız 43 TL kazanıyor. (OECD)

Kadın hamile kalır diye işe alınmıyor, çocuğu var diye işe alınmıyor, kadındır yapamaz diye işe alınmıyor.

İşe alınanlar iş yerinde psikolojik ve cinsel şiddete uğrayabiliyor. Terfi ettirilmiyor, tepeden bakılıyor.

Ev işi kadında, devletin el atmadığı yaşlı bakımı kadında; bu yükleri arttıkça kadın iş hayatına katılamıyor ve yoksullaşıyor.

Parası elinden alınıyor; yani aile içi ekonomik şiddete uğruyor kadınlarımız. %30 bu oran da.

En önemli hazırlayıcılardan biri, çocuk evlilikler.

Kriz anlarında da en çok yoksullaşan, işini ilk kaybeden, gözden ilk çıkarılan kesim kadın olunca ve krizler ülkesi olan ülkemizde krizler de kronikleşince sonuç ortada. Kadınlar yoksuldu, AK parti iktidarında daha yoksullaştı, kadınlar çaresizdi, AK Parti iktidarında daha çaresiz kaldı, kadın yardıma muhtaçtı ve AK Parti iktidarında daha muhtaç hale geldi. 

Ve vizyonda son sığınağınız salgın geldi çattı; Salgında erkek işgücü %2.5 azalırken, kadın işgücü %8.2 azaldı. Siz yardım yapmayıp cenazeyi esnafa taşıtınca, kadınlar daha çok ücretsiz izine çıkarıldı. İşbaşında olan erkeklerin sayısı %6.5 azalırken, kadınların sayısı %11.5 azaldı. (DİSK-AR).

20 yıl gibi bir süre bu saydıklarımı değiştirmeye yeterdi ama göremedik biz kadınlar.

Genel Başkanı kadın olan bir partinin kadın milletvekili olarak diyorum ki, şimdi biz kadınlar değiştireceğiz bu durumu. Gençlerimizle yapacağız bunu. Önce 20 yıldır koyduğunuz kaderi bir iteceğiz elimizin tersiyle ve Güçlü Türkiye’ye de kadınlarımızı güçlendirerek ulaşacağız. Bahar, dalları ile açacak yeniden güzel ülkemizde, söz veriyoruz!

Ve kadınlarımızı kaderini eline almaya davet ediyorum buradan: Silkeleyelim üzerimize inen kara kaderi, değiştirebileceklerimizi değiştirmek için ihtiyacımız olan tek şey cesaret! Şimdi Sandık zamanı, kadınlarımız için çalışma zamanı.

Haber Foto: Arda Mert ŞEHAN