RİZE’YE YAZIK OLUYOR

2023’de hizmete açılacak Hastane Son yıllarda Rize gündemini ençok işgal eden konulardan birisi 2023 yılında hizmete açılacak sözü verilen 800 yataklı Rize Hastanesi.

Yakından takip edenler iyi biliyor önce taşınan Çay Paketleme yeri dendi, yok burası ufak daha büyük yer lazım denilerek sanki Konya Ovamız var gibi Rize’nin kıt arazisinde Ankara’nın talimatıyla 200-300 dönüm arazi aranmaya başlandı.

Kamuoyunun yönlendirmeleriyle Düzköy olsun, Salaha olsun diyerekten henüz yer bulunmamışken siyasilerimiz ani- den deniz doldurularak Gündoğdu’da yapılacağı müjdesini verince bayağı sevinmiştik.

2023 yılında hizmete açılacağı sözü verilen 800 yataklı Hastane ne durumda Rizeli kardeşlerim. Bu ara Taşlıdereden öteye geçemedim Gündoğdu’daki Karadeniz’de Hastane yapımına başlandı mı? Kısa süre önce Ordu’da ki Hastanenin ihalesi yapılarak çalışmalara başlanmış üstelik orada Cumhurbaşkanının köy evi de yok.

Rize’de Gazeteci yok mu? TRT ve Rize

Bölgemizde TRT yayını olarak her gün yayın yapan tek radyo var. TRT Trabzon Radyosunda her gün mü oluyor dinleyeme- diğim için bilmiyorum sabahları yayınlanan bölgenin gündemi var.

Bölgeden Radyo kanalıyla bölge il- lerinin haberlerini dinlemek güzel.

Bir ara ben ve B. Ali Kavalcı arkadaşımda bu gündem programına alınmıştık. Sonra ne olduysa beğenilmedik ki aranmadık.

Olabilir belki saçımız ağardı başımız kel diye beğenmediler ama başka kimse yok muydu?

Salı günü tesadüfen denk gelince dinledim.

TRT Radyosunda, Trabzon günde- mini gayet normal olarak Trabzon’dan bir Gazeteci arkadaşımız anlattı. Trabzon’un kı- demli gazetecisi değerli arkadaşım Yusuf Turgut Trabzon’un birçok konusunu detaylıca güzelce konuştu, kaç dakika olduğunu bilemem çünkü radyoyu açtığımda yayındaydı.

Trabzon gündeminden sonra Rize Gündemini hangi Gazeteci arkadaşımız söyleyecek diye beklerken baktım aynı arkadaşımız Rize’yi yalnız 2 atanmış doktor haberiyle geçiştirdi.

Ardından Artvin gündemi, baktım yine aynı arkadaş Yusufeli yangınından bahsediyor.

Devamla Gümüşhane gündemi geliyor ve yine Trabzon’daki arkadaşımız bölge illerinin gündemini dile getiriyor.

Ey TRT, el insaf, Rize’nin Artvin’in veya Gümüşhane’nin gündemini bildirecek Gazeteci bu illerde bulamadınız mı? Haber olduğunda ararsınız ama Radyoda telefonla gündem almak için bir Gazeteci bulamadınız öylemi?

TRT Trabzon Radyosunu kınıyorum.

Rize Merkezde ferahlık

Rize’de deniz dolgusunda yapılan çürük binaların yıkılması çok güzel oldu.

Merkezin ortası ferahladı.

Atatürk Caddesi esen deniz yeliyle üşüyor çünkü önü çok açıldı.

Çin Seddi gibi merkezi saran Kara- yollarının üst geçidi de olmasaydı bu alana hiç bina yapılmasın diyecektim.

Halil Bakırcı Başkan döneminde çok seslendirilen ve haklı olarak gündem- den hiç düşmeyen Belediye Blokları ve çevresinin yıkılmasının kolay olmadığını bilirim.Yıllarca uğraşıldı. Esnaf zor ikna edildi, mağdur olan yok mu elbette olacak ama güzel bir Rize için katlanmak zorundayız.

Bu yıkımda Rize’nin markaları Huzur, Liman, Durak lokantalarımız darma- dağın edildi. Bu lokantalar Rize’nin sembo- lüydü. Huzur’un Pidesindeki lezzet, Liman’ın sabah Kavurması, Durak’ın güler yüzlü hizmetini çok özleyeceğiz.

Halil Bakırcı’nın gündeme getirerek başlattığı proje Reşat Kasap döneminde hayat bulamadı ama biraz daha gecikti.

Reşat Kasap etrafını saran sarmalın içinden görev süresince ancak Atatürk Heykelini kaldırarak meydanı açma proje- siyle uğraştı.

Gelinen süreçte Hükümet desteğinden başka Belediye Başkanı Rahmi Metin ve ekibinin kararlı duruşu bu yıkım ça- lışmasında çok önemli yol aldı.

Yıkılamaz, yapılamaz denilen ger- çek bugün ortada.

Başkan Rahmi Metin ve ekibini bir kez daha kutluyorum, söz verdiği gibi 500 günde bu projenin hayata geçmesiyle mer- kez çok önemli bir görünüm ve temizliğe kavuşacaktır. Kolay gelsin Başkanım.