2020 yılı ülkemiz, devletimiz, milletimiz, bölgemiz ve ailemiz açısından hiç de olumlu olarak hatırlanmayacak kara bir yıl olarak tarih sayfasında yerini alacağı düşüncesiyle yazımı yazmaya başlıyorum.

2020 yılı tüm dünyayı etkisi altına aldığı gibi ülkemizi de etkisi alan Covid-19 virüsü (corona) bulaşıcı salgın hastalığından dünyada 2 milyonu aşkın insan hayatını kaybederken, ülkemizde bu rakam 20 binin üzerine çıkmış bulunmaktadır. Dünya bu illet hastalıkla mücadelesinde epeyce bir yol kat etmesine rağmen ülkemizde henüz somut bir gelişmenin olmaması hemen her şeyde olduğu gibi bir kez daha bizi dışa bağımlılıktan kurtaramamıştır. Umudumuz ve dileğimiz şudur ki, ülkemiz bilim insanları en kısa zaman diliminde insan hayatını hiçe sayan bu lanet hastalığın ortadan kalkması veya etkisinin azaltılması noktasında kullanılacak anti virüs aşıyı hayata geçirir de insanlarımız rahat bir nefes alır.
Sadece Covid-19 salgın hastalığına bağlı olmamakla birlıkte ekonomide ki daralma ve artan işsizlik oranları insanlarımızın yarınlarına dair gelecek kaygısını daha ileri noktalara taşımış olmakla birlikte, eğitim-öğretimde ki belirsizlik, esnafın siftah yapmadan dükkan kapaması, özellikle özel sektördeki iş yükünün azalmasıyla eleman çıkarmalarına veya işyeri kapanma sayılarına her gün onlarcasının eklenmesi, hayat şartlarının her geçen gün zorlaşması, özellikle gıda ürünlerine kısa aralıklarla zam yapılması, özellikle emeklilerin büyük bir bölümünün artan hayat pahalılığına karşı ezdirilmesi yani aradaki makasın her yapılan zamla birlikte biraz daha açılması gelir dağılı- mındaki adaletsizliğin en belirgin örneğini teşkil etmektedir.
2021 yılında umulur ki aradaki fark yapılacak iyileştirmelerle birlikte biraz olsun giderilir ve zaten kıt kanaat geçimini sağlamaya çalışan düşük emeklilerimizde biraz olsun rahat bir nefes almaları sağlanmış olur. Ülkemizi 2020 yılı için en sevindirici olaylarının başında kardeş ülke can Azerbaycan’ın 30 yıldır Ermenistan işgali altındaki bölgeleri Türk İHAve SİHA’larının üstün başarıları,Azeri silahlı kuvvetlerinin üstün kararlılığıyla işgalden kurtarılması ile anavatanına tekrardan katılması olmuştur.
Bunun yanında özellikle Türk silahlı kuvvetlerinin Suriye’de göstermiş olduğu üstün başarı, sınır güvenliğimizin kontrol altına alınması ve PKK terör örgütüne amansız bir şekilde yapılan operasyonlarla birlikte bitme noktasına getirilmesi olmuştur. 2020 yılının bizim açımızdan en üzücü olayı ise 1993 yılından 2020 yılının Temmuz ayının 24’üne kadar gazetemizin imtiyaz sahipliğini görevini yürüten, sürekli Basın Kartı sahibi ailemizin büyü- ğü Abdul Talip SAKLI’nın (60) genç yaşta yakalanmış olduğu amansız hastalıktan ebediyete intikali olmuştur. Bunun yanında yine ilimizin yetiştirmiş olduğu mümtaz şahsiyetlerdenArdeşen’in sesi Gazetesinin sahibi Ahmet Özcan’ın genç yaşta Covid-19 hastalığından aramızdan ayrılması acımıza acı katmıştır. Bu vesile ile bu iki değerli abimizeAllah’tan rahmet, basın camiasına ve sevenlerine bu vesile ile tekraren sabır ve başsağlığı diliyorum.
Sonuç olarak 2020 yılı birçok açıdan olumsuzluklarla dolu geçtiği, 2021 yılın ülkemiz, milletimiz, devletimiz ve vatandaşlarımız açısından her şeyin yeniden ve daha bir güzelliklerle dolu bir şekilde geçmesi en büyük dileğimdir. Her kesin, her kesimin yeni yılını kutlar, sağlık ve esenliklerle dolu yeni bir yıl diliyorum.